![](https://static.wixstatic.com/media/84770f_3ae959ed8ff54fec89d7bd0574b7bf04.jpg/v1/fill/w_299,h_182,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01,enc_avif,quality_auto/84770f_3ae959ed8ff54fec89d7bd0574b7bf04.jpg)
Telepítési és kezelési tanácsadó
Telepítési és kezelési tanácsadó
A faiskolai növényanyagot beszerzés után azonnal el kell ültetni. Amennyiben ezt valamely ok miatt nem lehet megtenni, vermelni kell. A vermelést egyesével, sűrűn egymás mellé fektetve végezzük, ügyelve arra, hogy a gyökerek között hézag, levegő ne legyen.
Mi a teendő, ha fagyban szállítjuk haza a facsemetét?
Amikor a faiskolai növényanyagot fagyban szállítottuk, akkor fagymentes, de hűvös helyre kell tenni a fokozatos kiengedés érdekében.
Szállítás alatt esetleg megfonnyadt növények gyökerét egy napra állítsuk vízbe, mert ezzel duzzadtságukat visszanyerik.
Telepítés
Telepítésre legkedvezőbb időszak az ősz, de kellő gondossággal tavasszal is sikeresen telepíthető (ültethető). Őszi és tavaszi telepítéskor is öntözni kell az elültetett oltványokat.
Talaj előkészítése
Legjobb talaj előkészítés a forgatás, de házi és egyéb kiskertekben 70x70x70 cm-es kocka alakú gödörbe ültessük a gyümölcsfa-csemetéket.
Gödör ásásánál a jobb minőségű feltalajt a gödör egyik oldalára, a gyengébb minőségű altalajt a gödör másik oldalára kell tenni. Ezután a feltalaj egy részének visszahagyásával a kétféle földet össze kell keverni és az ültetés előtt legalább 2 héttel a gödörbe visszahúzni.
Ültetés
Ültetéskor a megülepedett földből csak annyit emeljünk ki, hogy helyébe a gyökérzet jól elférjen.A feltalaj visszahagyott részét közvetlenül az oltványok gyökerei közé tegyük és eközben a fát többször rázzuk meg. Miután az oltványok gyökereit befedtük földdel, a töve körül nyomkodjuk (tapossuk) meg a talajt.
Tápanyag
Tápanyagban szegény talajoknál célszerű a gödörbe földdé érett komposzttrágyát keverni. Gödörbe helyezett 15-20 kg érett trágya elősegíti az oltványok fejlődését.
Éretlen, bomló, rothadó szerves trágya vagy koncentrált műtrágya nem kerülhet a gyökérzethez!
Oltványok előkészítése
Oltványok gyökérzetének végeit ültetés előtt éles késsel vagy metszőollóval meg kell metszeni (minden gyökeret). A törött, sérült részeket egészen az ép gyökérig vissza kell vágni. Ügyeljünk azonban arra, hogy a gyökérzetből lehetőleg minél kevesebbet metszünk vissza. (kb. 20-30 cm maradjon meg).
Tavaszi, őszi telepítés előtt igen hasznos a gyökérzetet agyagpépbe mártani. Célszerű az agyagpépbe fertőtlenítő szert keverni, majd öntözni és a földet a törzs mellé felkupacozni. A földkupac télen a fagy, nyáron a szárazság ellen véd. Öntözés és feltöltés után már nem kell a földet taposni. Szórhatunk a kupacra félérett trágyát is árnyékolás céljából. Az ültetést akkor végeztük el helyesen, ha az oltványok gyökérnyaka süllyedés után a föld felszínével egy síkban helyezkedik el.
Gondosan ügyeljünk arra, hogy az oltványok sem túl mélyre, sem túl magasra ne kerüljenek!
-
Kötött, nyirkos talajba valamivel magasabban,
-
homokon mélyebben kell ültetni.
Növényeinket ültetés után is rendszeresen öntözzük. A fiatal oltványokat vadkár (nyúl, őz….stb.) ellen is védeni kell, ezért a fiatal fák törzsét náddal, hálóval…stb. nem túl szorosan kössük át. Ügyeljünk arra, hogy az idő múlásával kis fáink erősödnek, vastagodnak, ezért ellenőrizzük, nehogy az átkötésre használt anyag belevágjon a törzsbe.
A kiültetett oltványokat (akár ősszel, akár tavasszal történik az ültetés) tavasszal mindig vissza kell metszeni.
Metszés az első néhány évben a koronakialakítás miatt is nagyon fontos feladatunk.